ترجمای

 

پایگاه دانش ترجمای

مقالات آموزشی، ترجمه، ویراستاری و تولید محتوا

شنبه 30 تیر 1403 - 13:16

شنبه 30 تیر 1403 - 13:16

تولید محتوا چیست؟ اهداف، انواع و حجم مناسب تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟ اهداف، انواع و حجم مناسب تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟ اهداف، انواع و حجم مناسب تولید محتوا به چه صورتی است؟ در این مقاله به بررسی این مفاهیم کلی در رابطه با تولید محتوا خواهیم پرداخت.

 

پیشگفتار

علی­رغم اینکه در دوره­‌ای زندگی می‌کنیم که از دهه­‌های گذشته محتوای بیشتری تولید می­‌شود اما تقاضا برای محتوا همچنان زیاد است. اگر می­‌خواهید محتوای شما در بستر اینترنت سروصدا بپا کند، باید محتوای با ارزش، جذاب و جامعی باشد. امروزه فعالیت تولید محتوا برای بسیاری از کاربران به یک کار پُردرآمد و تمام وقت تبدیل شده است.

مقالات دیگر:

هفت خان مترجم مبتدی برای تبدیل شدن به مترجم حرفه‌ای

ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید

دوره آمادگی آیلتس از دانشگاه کوئینزلند استرالیا + صد در صد رایگان

فرآیند تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا یک سیستم به منظور تهیه‌ی اطلاعات برای مخاطبان خاص است. اهداف رایج یک سیستم تولید محتوا شامل آگاهی‌بخشی، جذب مشتریان بالقوه و فروش است. نوع محتوایی که تولید می‌کنید باید به دنبال یکی از این اهداف باشد. این موضوع برای محتواهای نوشتاری، ویدئویی یا گرافیکی نیز صدق می‌­کند.

نوع محتوای شما نحوه‌ی تولید آن را تعیین می‌کند. می‌توانید محتوا را با توجه به قالب آن انتخاب کنید، مانند وبلاگ، مقاله یا ویدیو. اما بهتر است که محتوا را به گونه‌ای تعریف کنید که می‌خواهید مخاطب شما بعد از استفاده از آن، از آن بهترین بهره را ببرد. اگر محتوا را با توجه به نتایج آن تعریف کنید، درک اینکه آیا برای شما مفید است یا خیر، بسیار ساده‌تر می‌­شود.

 

چرا باید با تولید محتوا آشنا شویم؟

تا زمانی که شما نمی‌­دانید تولید محتوا چیست و چگونه می‌توان محتوای کامل تولید کرد، نمی‌توانید وارد فعالیت تولید محتوا شوید و رشد کنید. تولید محتوای حرفه‌ای به شما کمک ‌می‌کند تا برند خود را بسازید و از کسب‌­وکار آنلاین خود درآمد مناسبی کسب کنید.

 

محتوای حرفه‌ای چیست؟

محتوای حرفه‌ای همان چیزی است که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند و باعث ماندگاری وب‌سایت شما می‌شود. البته نه فقط در وب‌سایت، بلکه شما باید قادر به تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی و جذب مخاطب باشید.

در واقع می‌توان گفت تولید محتوا مانند سخنرانی است. شما باید مخاطبان خود را جذب کنید و در پایان این سخنرانی باید دستاوردی برای مخاطبان به همراه داشته باشد. نه تنها در این سخنرانی بلکه باید در سایر سخنرانی‌های شما نیز اینگونه باشد.

هدف از تولید محتوا

هدف از فعالیت تولید محتوا جذب مخاطبان و ترغیب آنها برای خرید محصول یا مطلبی است. همچنین هدف از تولید محتوا برقراری ارتباط با مخاطبان است.

درک این نکته کلیدی تفاوت زیادی در اثربخشی محتوا ایجاد می‌کند. اگر هدف از تولید محتوا، تحریک برخی اقدامات توسط فرد باشد، باید مخاطب آن فرد باشد. ولی اگر هدف از آن درگیر کردن مجموعه یا گروهی از مخاطبان باشد، روشن است که باید مخاطب آن گروه باشد.

محتوا پادشاه است! Content is King

 راه برقراری ارتباط با یک فرد تولید محتوا است؛ خواه سرگرم‌کننده، آموزشی، رسانه‌ای یا ترکیبی از این سه باشد. محتوای سرگرم‌کننده به سطح احساسی و عاطفی افراد مربوط می‌شود. محتوای آموزشی به سطح فکری مرتبط است و محتوای رسانه‌ای به سطح توجه ارتباط دارد.

انواع تولید محتوا

تولید محتوا را می‌توان به دو بخش: الف- تولید محتوا از نظر روش ارتباطی و ب- تولید محتوا از نظر ساختاری تقسیم‌بندی کرد. هر یک از این دو نیز شامل مواردی می‌شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

الف- انواع محتوا از نظر روش ارتباطی
محتوای احساسی / سرگرمی (Emotional / entertaining)

 اگر هدف شما برقراری ارتباط با مخاطبان در سطح احساسی-عاطفی است، باید محتوایی درباره افراد تولید کنید. محتوای احساسی اغلب به شکل داستانی است (اما لزوما اینگونه نیست). این محتوا اغلب شامل زبان توصیفی متعدد در مورد حواس پنجگانه است. این امر بدین دلیل است که ما احساسات خود را بوسیله­ حواس خود تجربه و ابراز می‌کنیم. اگر چیزی که می‌بینید، می‌شنوید، می‌چشید، لمس یا بو می‌کنید را توصیف کنید، خوانندگان بواسطه­ احساسات مرتبط با این حواس، آن را “احساس” خواهند کرد.

محتوای آموزشی / فکری (Educational / intellectual)

اگر هدف شما آموزش مخاطبان‌تان است، باید محتوایی تولید کنید که فرآیندها یا تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها را توصیف کند. این داده‌ها، شواهد و استدلال سازمان‌یافته همان چیزی است که محتوای آموزشی را از یک دیدگاه و نظر متمایز می‌کند. یک نظر یا دیدگاه ممکن است به تجربه شخصی یا شغلی شما بستگی داشته باشد، اما بدون داده‌هایی که از ادعاهای آن حمایت کند، در واقع محتوای آموزشی به شمار نمی‌­رود. بلکه محتوای احساسی است که مربوط به شخص شما است. تفاوت بین یک داستان آموزشی و یک داستان سرگرم‌کننده به مثابه‌ی عینیت در مقابل ذهنیت است.

محتوای رسانه‌ای / توجه‌برانگیز (Informative / attentional)

محتوای رسانه‌ای به دلیل تازگی مورد توجه خواننده قرار می‌گیرد. اخبار یک مثال ایده‌آل برای محتوای رسانه‌ای است. زیرا اخبار روز درباره مواردی است که اخیرا اتفاق افتاده است و در اسرع وقت گزارش می‌شود. اگر بتوانید محتوای رسانه‌ای مرتبط با نیاز مخاطبان ارائه دهید، آنها با توجه‌شان پاداش تلاش‌های شما را خواهند داد.

ب- انواع محتوا از نظر ساختاری

از نظر ساختاری سه نوع محتوا وجود دارد: محتوای سنگ بنا(بنیادی)، محتوای اختصاصی و محتوای تکاملی.

  • محتوای سنگ بنا(بنیادی): cornerstone content محتوایی است که سعی دارد یک موضوع را به روشی مشخص پوشش دهد. اغلب تصور بر این است که هدف محتوای سنگ بنا رهبری است. شما آن را تولید می‌کنید تا در دل مخاطبان خود نفوذ کنید.
  • محتوای اختصاصی: gated content محتوایی است که می‌تواند با چیزی مثل  اطلاعات تماس مبادله شود. شما برای ایجاد ارتباط با مخاطب، یک محتوای بسته تولید می‌کنید.
  • محتوای تکاملی: evolvable hardware جریانی از یک محتوای تولیدشده منظم است. ممکن است به شکل مجموعه‌ای از پست‌های وبلاگ، گزارش‌های خبری منظم یا قسمت‌های منظم یک برنامه باشد. شما برای آگاهی‌سازی در بین مخاطبان هدف خود محتوای پیشرفته تولید می‌کنید.

حجم هر تولید محتوا چقدر باید باشد؟

مقدار واقعی تولید محتوای موردنیاز برای شرکت‌ها، مشتریان و مشاغل، متفاوت است. به طور خلاصه می‌­توان گفت که باید حداقل محتوایی را که برای دستیابی به نتایج مطلوب نیاز دارید، تولید کنید.

محتوای اصلی باید متفکرانه و معتبر باشد. به همین خاطر، تولید آن مدت زمان زیادی طول خواهد کشید. در نتیجه، شما به دنبال تولید محتوای بسیار فارغ از اثربخشی آن نخواهید رفت؛ زیرا این امر باعث می‌شود منابع زیادی صرف کنید. محتوای سنگ بنا یا بنیادی بنا به ماهیت خود به بیشترین منابع از هر نوع محتوای دیگر نیاز دارد. این منابع ممکن است زمان، انرژی یا دانش باشد.

آشنایی با چند اصطلاح دیگر در تولید محتوا

تولید محتوای نشر دیجیتالی

اگر محتوای شما بر روی وب‌سایتی منتشر می‌شود، این محتوا باید برای موتورهای جستجو نیز بهینه شود. سال‌ها پیش، این کار با درج کلمات کلیدی متعدد در متن انجام می‌شد. این روش که به آن «پرکردن متن با کلمه کلیدی یا بمباران متن با کلمات کلیدی» keyword stuffing گفته می‌شود، اکنون دیگر کاربرد زیادی ندارد.

موتورهای جستجو، محتوا را بر حسب میزان توجه افراد به آن می‌پسندند. آنها استدلال می‌کنند که آیا بسیاری از افراد محتوای شما را دوست دارند و به آن اعتماد کنند یا خیر. اما هنوز باید به استفاده از کلمات کلیدی در دو مکان اصلی در مقالات خود توجه کنید. استفاده از این کلمات کلیدی به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا مضمون محتوای شما را درک کنند.

انتخاب کلمه کلیدی که شما در هر بخش خاصی از محتوا مدنظر می‌گیرید، به نوع محتوا بستگی دارد. اگر محتوای اصلی تولید می‌کنید، می‌توانید یک کلمه کلیدی یا عبارت کوتاه‌تر را هدف قرار دهید. به عنوان مثال: ترجمه تخصصی. اگر این کلمه به عنوان یک ورودی در سایت باشد، می‌توانید یک عبارت کلیدی طولانی‌تر (مانند: ترجمه تخصصی کتاب و مقاله) را مدنظر قرار دهید.

ابزارهای آنلاین متعددی وجود دارد که می‌توانید برای خواندن صفحات وب خود به همان روش مورداستفاده در موتورهای جستجو از آنها استفاده کنید. بیشتر آنها به شما اطلاع می‌دهند که آیا محتوای شما بهبود یافته است یا خیر. معروف ترین آنها Yoast است که افزونه‌ای برای وب‌سایت‌های وردپرس است.

تولید محتوای ویدیویی و صوتی

مزیت محتوای صوتی و ویدیویی قدرت جلب توجه مخاطب به شیوه‌های مختلف است که محتوای نوشتاری چنین امکانی را ندارد. انتشار محتوای صوتی و تصویری می‌تواند توجه را به گونه‌ای جلب کنند که محتوای نوشتاری چنین جذابیتی ندارد.

عیب تولید محتوای صوتی و ویدیویی این است که به تجهیزات خاصی مانند دوربین، میکروفون و نرم‌افزار ویرایش صدا یا تصویر نیاز دارد. هزینه‌های این تجهیزات و تخصص استفاده درست از آن می‌تواند برای برخی از شرکت‌ها سنگین باشد. خرید تجهیزات با کیفیت هزینه‌بر است. البته برای کارهای کوچک‌تر می‌توانید از تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

جذب افراد و ایده‌های بیشتر در روند تولید محتوای شما می‌تواند محتوای شما را جالب‌‎تر و جذاب‌تر از روش‌های دیگر تولید محتوا نشان دهد. محتوای جذابِ بیشتر، مخاطبان بیشتری را برای شما جذب خواهد کرد. اگر شما وقت و سرمایه انجام این روش تولید محتوا را داشته باشید، سرمایه‌‎گذاری اضافی برای این نوع محتوا ارزش آن را دارد.

تولید محتوای نرم‌افزاری

نرم‌افزارهای کامپیوتری و تلفن‌های هوشمند اغلب به عنوان رسانه‌ای سبک وزن lean-back توصیف می‌شوند. معنای آن این است که آنها رسانه‌هایی هستند که در اوقات فراغت با توجه کامل مخاطبان خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. تولید برنامه یا نرم‌افزار به یک سری مهارت برای انتشار نیاز دارد.

تولید محتوای چاپی

مطالعات انجام شده توسط McNair Ingenuity نشان می‌دهد که مخاطبان به طور متوسط ​​39.7 دقیقه را صرف مطالعه مجلات اختصاصی مورد علاقه خود می‌کنند. این مقدار توجه و علاقه به رسانه‌های دیگر غیرمعمول است.

تولید مجلات چاپی نیاز به دانش و تجربه دارد. بیشتر شرکت‌هایی که از مجلات چاپی به عنوان بخشی از شیوه‌های بازاریابی استفاده می‌کنند، تمایل دارند با موسسات تخصصی برای تولید آنها قرارداد ببندند. تولید محتوای مناسب برای این مجلات بسیار دشوار و حساس است. همچنین به افراد متخصصی در زمینه‌ی ویراستاری تخصصی یا تصحیح کننده و همچنین نویسندگانی نیاز دارد.

اگر شما برای وب‌سایت، شرکت یا محصولات خود نیاز به تولید محتوای اختصاصی دارید، آن را به ترجمای واگذار نمایید. همین حالا از بخش «ثبت سفارش آنلاین»، سفارش تولید محتوای خود را ثبت نمایید. ده‌ها نویسنده و متخصص تولید محتوا در مجموعه ترجمای آماده انجام سفارشات شما هستند. حتما این جمله معروف را بارها شنیده‌اید که «محتوا پادشاه است!»، خُب پس همین الآن سفارش محتوای پادشاهانه خود را به ترجمای بسپارید.

در این مقاله با عنوان «تولید محتوا چیست؟ اهداف، انواع و حجم مناسب تولید محتوا»ما به کلیات تولید محتوا پرداختیم. همچنین انواع تولید محتوا را نیز معرفی کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد و از آن بهترین استفاده را داشته باشید.

شما هم می‌­توانید تجربیات و دیدگاه‌های خود را در رابطه با این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

 

5 3 رای‌ها
رأی دهی به مقاله
اطلاع از پاسخ جدید به دیدگاه من
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل منتشر نمی‌شود (اختیاری)
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
شما هم می‌توانید دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.x