ترجمای

 

پایگاه دانش ترجمای

مقالات آموزشی، ترجمه، ویراستاری و تولید محتوا

سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 19:54

سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 19:54

سخت‌ترین زبان‌های دنیا

9 گام اصلی در نحوه نگارش پایان‌نامه کارشناسی ارشد

همیشه شروع یک کار برای همه ما سخت­‌تر از ادامه آن است که نحوه نگارش ‌پایان‌نامه کارشناسی ارشد نیز از مقوله مستثنی نیست. از این‌رو، در این مقاله به معرفی و توضیح 9 گام اصلی در نحوه نگارش پایان‌نامه کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت:

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

پیشگفتار
مراحل نگارش پایان‌­نامه کارشناسی ارشد

1- انتخاب موضوع پایان­‌نامه
2- انتخاب یک عنوان برای پایان‌نامه
3- انتخاب منابع و مراجع پایان­‌نامه
4- تهیه پروپزال تحقیق
5- نوشتن مقدمه پایان­‌نامه
6- نگارش فصول پایان­‌نامه
7- نگارش نتیجه
8- منابع و مراجع

9- ویرایش و تصحیح پایان‌­نامه

مقدمه

نگارش پایان‌نامه کارشناسی ارشد یکی از کارهای اساسی در ورود دانشجویان مقاطع آموزش عالی به نگارش پژوهش و تحقیق است.

دانشجویان برای اینکه بتوانند پایان نامه کارشناسی ارشد را به خوبی انجام دهند باید اصول مهمی را رعایت کنند. دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، در سال اول مجموعه­‌ای از دروس مرتبط با رشته تخصصی خود را مطالعه خواهد کرد و معمولا در ترم سوم به نگارش پایان‌­نامه خود می‌پردازد. برای موفقیت در نگارش پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشجو باید نمونه پایان‌نامه‌های قبلی مقطع خود را مشاهده کند و تمامی شرایط مندرج در آیین‌­نامه نگارش پایان‌نامه دانشگاه خود را رعایت کند. در این مقاله در مورد مراحل نگارش پایان‌نامه کارشناسی ارشد صحبت خواهیم کرد.

مراحل نگارش پایان‌­نامه کارشناسی ارشد

1- انتخاب موضوع پایان­‌نامه

این اولین گام دانشجو است که باید پشت سر بگذارد. به طوری که وی باید موضوع مشخصی را برای پایان­‌نامه خود انتخاب کند. این موضوع باید متناسب با تخصصی باشد که دانشجو در حال تحصیل در آن است. همچنین، این موضوع باید جدید باشد و قبلا بدان پرداخته نشده باشد. به عبارت دیگر، نباید صرفا یک موضوع تکراری با مضامینی از قبل بررسی شده باشد. همچنین این موضوع باید مجموعه‌­ای از منابع و مراجع کافی را داشته باشد که دانشجو بتواند در حین مطالعه از آنها استفاده کند.

2- انتخاب یک عنوان برای پایان­‌نامه

دانشجو پس از انتخاب موضوع کلی مورد بحث خود، باید عنوانی دقیق برای آن انتخاب کند. این عنوان باید جذاب باشد و خواننده را برانگیزد و او را برای مشاهده اطلاعات مندرج در پایان‌نامه ترغیب کند.

ضمنا دانشجو باید عنوانی را انتخاب کند که کلمات آن کمتر از 5 و بیشتر از 15 کلمه نباشد. عنوانی بین 8 تا 12 کلمه یک عنوان مناسب برای یک پایان‌نامه است. این عنوان باید واضح و عاری از کلمات مبهم و نیاز به توضیح و تفسیر باشد و به راحتی قابل فهم باشد.

3- انتخاب منابع و مراجع پایان­‌نامه

یکی از مراحل مهم در نگارش پایان­‌نامه کارشناسی ارشد، جستجو و انتخاب منابع و مراجع است. وی باید تا حد امکان از تعدد منابع و مراجع برخوردار باشد تا در آینده در استخراج اطلاعات پایان­‌نامه از آن به مشکل برخورد نکند. در صورتی که دانشجو منابع و مراجع کافی در مورد موضوع پایان­نامه خود پیدا نکند، با مشکل مواجه خواهد شد. به همین خاطر باید در تغییر موضوع تجدیدنظر کند.

4- تهیه پروپزال تحقیق

پس از آن، دانشجو باید پروپوزال یا طرح پژوهشی را تهیه کند و آن را به گروه تخصصی رشته خود ارائه دهد. در این پروپوزال باید نکاتی را که در حین نگارش پایان‌­نامه کارشناسی ارشد بدان خواهد پرداخت مشخص نماید. همچنین باید برنامه زمانی لازم برای انجام و اتمام پایان‌­نامه را مشخص نماید. دانشجو باید در پروپزال به گونه‌­ای موضوع انتخابی خود را توضیح و تبیین کنند تا کمیته و اساتید گروه تخصصی خود را متقاعد کند و بتواند از موضوع خود دفاع کرده و آن را تصویب نماید و بتواند به نگارش پایان‌­نامه خود اقدام نماید.

5- نوشتن مقدمه پایان­‌نامه

پس از آن، دانشجو باید شروع به تهیه مقدمه پایان­‌نامه کارشناسی ارشد خود کند و مقدمه باید یک نمای کلی از پایان­‌نامه و اطلاعات موجود در آن را ارائه بدهد.

6- نگارش فصول پایان­‌نامه

پس از آن، دانشجو باید فصول پایان‌­نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و تنظیم کند و در آنجا چارچوب نظری و مطالعات قبلی را ارائه دهد. همچنین بقیه فصول پایان‌­نامهرا طبق آیین‌­نامه نگارش پایان‌­نامه دانشگاه خود بنویسد. البته در تمامی این مراحل بهتر است با اساتید مشاور و راهنمای خود مشورت کند و از آنها راهنمایی بگیرد.

7- نگارش نتیجه

نتیجه‌گیری از جمله آخرین مراحل پایان‌نامه کارشناسی ارشد است و باید مختصر و حاوی نتایجی باشد که از مباحث پایان‌نامه انجام شده بدست آمده است. همچنین می­‌تواند  در پایان آن شامل توصیه‌های مرتبط با تحقیقات علمی باشد که دیگر پژوهشگران بتوانند آن را انجام دهند.

8- منابع و مراجع

پس از آن محقق باید منابع و مراجع تحقیق علمی را به گونه­‌ای صحیح تنظیم کند. همچنین باید منابع غیرفارسی شامل منابع انگلیسی یا منابع عربی را جداگانه در اینجا قرار دهد. برای تنظیم منابع نیز می­‌توان به آیین‌­نامه دانشگاه مراجعه کرد.

9- ویرایش و تصحیح پایان­‌نامه

پس از اتمام پایان­‌نامه، نگارنده یا پژوهشگر باید پژوهش خود را یکبار بازخوانی کرده و موارد احتمالی اشتباه در آن را تصحیح نماید. این امر به عاری بودن پایان­‌نامه از اشتباهات نگارشی و دستوری کمک زیادی خواهد کرد. اگر خود دانشجو توانایی تصحیح یا ویرایش پایان­‌نامه را نداشته باشد، می­‌تواند آن را به یک مجموعه متخصص در این زمینه واگذار نماید. گروه ویراستاری تخصصی ترجمای آمادگی انجام ویراستاری نگارشی و دستوری متون و پایان­‌نامه‌های شما را دارد. این امر طبیعتا در کسب نمره بالاتر در جلسه دفاعیه پایان­‌نامه تأثیر بسزایی خواهد داشت.

با توجه به مطالب مذکور درمی­‌یابیم که نگارش یک پایان­‌نامه موفق کارشناسی ارشد مستلزم آن است که دانشجو مجموعه‌­ای از مراحل و اصول علمی در نگارش را رعایت کند.

اگر نیاز به نوشتن یک رزومه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله نحوه نگارش رزومه + چطور یک رزومه خوب برای استخدام بنویسم؟ را نیز حتما مطالعه نمایید.

در این مقاله به 9 گام اصلی در نحوه نگارش پایان­‌نامه کارشناسی ارشد پرداختیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد و از آن بهترین استفاده را داشته باشید.

شما هم می‌توانید تجربیات و دیدگاه‌های خود را در رابطه با این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

4 1 رای
رأی دهی به مقاله
اطلاع از پاسخ جدید به دیدگاه من
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل منتشر نمی‌شود (اختیاری)
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
شما هم می‌توانید دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.x