ترجمای

 

پایگاه دانش ترجمای

مقالات آموزشی، ترجمه، ویراستاری و تولید محتوا

سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 19:35

سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 19:35

ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید + مزایای یادگیری زبان‌های جدید

ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید

 

برای یادگیری زبان جدید دلایل مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله به ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید + مزایای یادگیری زبان‌های جدید و برخی اصطلاحات جدید تقویت ذهن، دوزبانگی، چندزبانگی و … اشاره خواهیم کرد.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

پیشگفتار

شاید ما افرادی که به چند زبان بین‌المللی صحبت می‌کنند را افراد بسیار موفقی در زندگی بدانیم. یکی از علل آن نیز این است که بیشتر آنها موفقیت‌های زیادی در زندگی و کار خود بدست آورده‌اند. این امر باعث می‌شود که ما به فواید و مزایای یادگیری زبان جدید بیشتر توجه کنیم. یادگیری زبان جدید چه اتفاق مهمی را برای ما رقم خواهد زد؟ آیا این امر به پیشرفت بهتر در زندگی و کار ما کمک می‌کند؟

در این مقاله، ما به بررسی ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید خواهیم پرداخت. اگر مایل هستید که به این عرصه جدید وارد شوید، حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید. حتی اگر یادگیری زبان جدید را بی‌فایده و اتلاف وقت می‌دانید، مطمئن باشید که مطالعه این مقاله نظر شما را تغییر خواهد داد.

 

مقالات مرتبط:

هفت خان مترجم مبتدی برای تبدیل شدن به مترجم حرفه‌ای

 

 

ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید

بهتر است بدانید که بیش از نیمی از جمعیت جهان حداقل به دو زبان صحبت می کنند. حال چرا باید خود را برای یادگیری زبان جدید به زحمت انداخت؟ یادگیری زبان جدید چه مزایایی برای ما دارد؟

امروزه مهارت تکلم به زبان دیگر یا زبان دوم یکی از دغدغه‌های اصلی علاقه‌مندان به این حوزه است. به همین دلیل می‌بینیم که متقاضیان یادگیری زبان جدید در سراسر جهان، همه روزه در حال افزایش هستند.

خُب، در اینجا بهتر است با ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید آشنا شویم:

 

تقویت ذهن و حافظه بواسطه دو یا چندزبانگی

پدیده دوزبانگی (Bilingualism) یا چندزبانگی (Multilingualism) تأثیر بسزایی در تقویت ذهن و حافظه دارد. پدیده دوزبانگی به استفاده از دو زبان توسط یک سخنران یا چند نفر اطلاق می‌­شود. چندزبانگی نیز به استفاده از چند زبان توسط یک سخنران یا جمعی از آنها گفته می‌شود.

بر اساس تحقیقات، یادگیری چند زبان باعث تقویت ذهن می‌­شود و به آن قدرت و انعطاف می­‌بخشد. این یک واقعیت غیرقابل انکار است. این پدیده همچنین باعث افزایش تمرکز حافظه می‌­شود که در یادآوری جزئیات نیز به ما کمک خواهد کرد.

این امر ما را قادر می­سازد که یک تفکر منطقی، برخورد هوشمندانه و صبورانه با مسائل داشته باشیم و سریع­ترین و مناسب‌­ترین راه­‌حل‌­ها را برای آنها بیابیم.

بدین ترتیب، یادگیری زبان یا زبان­‌های جدید به طرز شگفت‌­انگیزی منجر به بهبود توانایی ذهنی ما می­‌شود.

خُب، حالا به نظر شما آیا یادگیری زبان جدید، اتلاف وقت به شمار می­‌رود؟!

 

ارتباط با دنیای خارج

امروزه شاهد گسترش ارتباطات هستیم. هر چقدر بیشتر با جهان آشنا و در ارتباط باشیم، به دنبال آن با افراد بیشتری در ارتباط خواهیم بود. ضرورت ارتباط با افراد سایر کشورها در درجه­‌ی نخست آشنایی و دانستن زبان آن کشور است. بنابرین ما در این صورت به یادگیری یک زبان جدید بیشتر نیاز خواهیم داشت.

مهم­‌ترین نکته دانستن زبان جدید این است که با افراد بیشتری ارتباط خواهید گرفت. در نتیجه، فرصت‌­های کاری، تحصیلی و … بیشتری بدست می­‌آورید. اگر این مورد تنها مزیت یادگیری زبان جدید برای شما باشد، آیا از آن استقبال نخواهید کرد؟

دانستن یک یا چند زبان جدید، تجربه‌­ی بسیار لذت­‌بخشی است. اما اگر شما خودتان آن را تجربه نکنید، هیچ کس نمی­‌تواند آن را برای شما توصیف کند. بسیاری بر این باور هستند که دو یا چندزبانگی از زیباترین تجربه‌­هایی است که آنها در زندگی خود داشته‌­اند. این تجربه لذت­‌بخش باعث فراهم شدن ارتباطات گسترده و در نتیجه آشنایی با افراد بیشتر در سایر کشورها می­‌شود.

 

تجارت و کسب­‌وکار

شما می‌توانید با یادگیری زبان­‌های جدید به کسب‌وکار خود رونق بیشتری بدهید. دو یا چند زبانه بودن در تجارت و کسب‌وکار جهت برقراری ارتباط مداوم با افراد خارج بسیار با اهمیت است. آشنایی با زبان جدید در دنیای تجارت،  فرصت‌های بهتری برای کسب سود بیشتر و رونق کسب‌وکار به شما می دهد.

اغلب شرکت‌‌های پیشرو به منظور برقراری ارتباط با مشتریان خارجی به دنبال تقویت این مهارت در کارمندان خود هستند. تصور کنید شما هم کسب‌وکار کوچکی دارید و می‌خواهید آن را گسترش دهید. چقدر شگفت‌آور است که بتوانید کسب‌وکار خود را به زبان‌های مختلف تبلیغ کنید و تجارت خود را توسعه دهید. این باعث ارتباط بیشتر شما با مشتریان خارجی و جذب آنها می‌شود. در نهایت سود شما تا حد چشمگیری افزایش می‌یابد.

اگر مایل هستید تجارت خود را به زبان‌های دیگر ترجمه کنید، ترجمای با وجود در اختیار داشتن مترجمان حرفه‌ای آماده همکاری در این زمینه با شما است.

 

ده دلیل برای یادگیری زبان‌های جدید

مسافرت

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل یادگیری زبان این است که دروازه‌های وسیعی را برای سفر پیش‌روی ما می‌گشاید. گاهی به خاطر ناآشنایی به زبان یک کشور ما مجبور هستیم در قالب تورهای مسافرتی به کشور دیگر سفر کنیم. شاید این شیوه مسافرت برای ما محدودیت‌هایی به همراه داشته باشد. مثلا ما مجبور هستیم که به مکان‌های خاصی که این تورها برنامه‌ریزی کرده‌اند برویم. یا مدت محدودی را در یک منطقه، شهر یا کشور اقامت داشته باشیم.

شما با یادگیری زبان جدید در هنگام سفر آزادانه می‌توانید به جایی که دوست دارید بروید و مدت بیشتری در آنجا بمانید. می‌توانید مناطق سیاحتی و دیدنی هر شهر یا کشوری را با جزئیات بهتری مشاهده کنید.

آشنایی شما به زبان کشور مقصد کمک می‌کند تا راحت‌تر مکان‌های توریستی یا رستوران‌ها و حتی هتل‌ها را پیدا کنید.

بنابراین، آشنایی با یک زبان جدید باعث می‌شود که از سفر خود لذت بیشتری ببرید. همچنین شما می‌توانید در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی بیشتری داشته باشید.

 

تحصیلات و پژوهش

اگر شما دانشجوی تحصیلات تکمیلی –کارشناسی ارشد یا دکتری- باشید، حتما به اهمیت پژوهش و تحقیق آشنا هستید. اگر شما در مقالات و تحقیقات خود از چندین منبع بروز خارجی استفاده کنید، این امر باعث می‌شود که تحقیق شما بهتر و برجسته‌تر دیده شود.

بنابراین، آشنایی شما به زبان جدید و تسلط بر یک یا دو زبان این کار را برای شما بسیار آسان می‌کند.

یکی دیگر از مزیت‌های آشنایی به زبان جدید، تحصیلات خارج از کشور است. امروزه جوانان به‌دنبال یافتن راهی برای تحصیل در خارج هستند که نیاز اولیه آن، آشنایی به زبان کشور مقصد است. اگر شما به دنبال تحصیلات خارج از کشور هستید و نسبت به زبان آن کشور آشنایی دارید، در هزینه و وقت خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

اگر نمی‌توانید به زبان کشور موردنظر یا حداقل انگلیسی صحبت کنید، بهتر است فعلا از سفر تحصیلی چشم‌پوشی کنید. سفر تحصیلی بدون آشنایی به زبان برای شما بسیار دشوار خواهد بود و حتما با مشکلاتی روبرو خواهید شد. پس بهتر است در قدم اول مهارت زبان یا زبان‌های جدید خود را تقویت کنید تا بتوانید تحصیلات لذت‌بخش‌تری داشته باشید. تصور کنید که شما به جایی می‌روید که شما و ساکنان آنجا زبان یکدیگر را متوجه نمی‌شوید! آیا واقعا اینگونه از تجربه تحصیل در خارج از کشور لذت خواهید برد؟

 

فرهنگ و ادبیات

هر کشوری فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود را دارد. یکی از بهترین راه‌های شناخت واقعی فرهنگ و تمدن هر سرزمینی، آموختن زبان آنجا است. زبان کلیدی است که افق‌های گسترده‌ای روبروی ما می‌گشاید تا در فرهنگ مردم دیگر سرزمین‌ها نفوذ داشته باشیم، تاریخ و هنر آنها را بفهمیم و به آداب و رسوم آنها احترام بگذاریم.

همچنین مطالعه ادبیات و شعر به زبان همان کشور، اطلاعات گسترده‌تری از هویت آنجا و ساکنان آن به ما می‌دهد. به همین دلیل است که هرچه زبان جدیدتری یاد بگیریم، آگاهی و شناخت ما از مردم جهان بیشتر می‌شود.

 

هنر

هنر زیبا در همه دنیا شناخته شده است. گاهی شما از هنرهای جهانی در زمینه‌های نقاشی، موسیقی، شعر و … به وجد می‌یایید و کنجکاو می‌شوید منشأ آنها را بشناسید. اینجاست که نقش زبان در معرفی و شناخت ما با تاریخ این هنرها پُررنگ‌تر می‌شود. برخی هنرهایی که در یک سرزمین دیده می‌شود متعلق به فرهنگ دیگری است و ریشه در تاریخ و تمدن کشوری که از آنجا سرچشمه گرفته، دارد. برای جستجوی منابع اساسی این هنرها، بهتر است با زبان آنها آشنا شویم تا معانی و اصطلاحات آنها را عمیق‌تر درک کنیم.

 

کسب مهارت

 کسب مهارت، پایه و اساس ثابتی در هر زمینه‌ای به شمار می‌رود. در حین مطالعه و یادگیری مداومِ زبان‌های جدید، مهارت‌های زبانی بسیاری را حتی در زبان مادری خود رشد می‌دهید. همچنین گنجینه واژگان و دستور زبان خود را به‌منظور ترجمه زبان‌های دیگر افزایش می‌دهید. در نهایت، این مهارت‌های زبانی در زندگی شما بازتاب خواهد داشت و باعث می‌شود شما در کارها به شکل بهتر بیاندیشید و تحلیل دقیق‌تری داشته باشید.

بر طبق مطالعات، افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کنند، در بیشتر موارد تصمیم‌های درستی می‌گیرند. اینگونه افراد از تفکر انتقادی درستی برخوردار هستند. از این‌رو، برخی شرکت‌ها و موسسات به دنبال استخدام کارمندان چندزبانه هستند. البته این امر فقط برای برقراری ارتباط با دیگر کشورها نیست، بلکه به این دلیل که آنها می‌توانند درست بیاندیشند و مناسب‌ترین راه حل‌ها را بیابند.

 

اعتماد به نفس

پیش از این اشاره کردیم که افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کنند افراد موفقی هستند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های موفقیت این افراد، اعتماد به نفس بالای آنها است.

وقتی شما یک زبان جدید می‌آموزید، آن را فقط برای خودتان یاد نمی‌گیرید و آن را از دید دیگران پنهان نمی‌کنید، بلکه باید آن را بروز دهید. طبق مطالعات انجام شده، هنگامی که شما جرأت صبحت کردن در جمع به زبان دیگری را داشته باشید، فردی با اعتماد به نفس هستید و توانایی برقراری ارتباط با اعتماد به نفس بیشتر و به روشی مناسب‌تر را خواهید داشت.

شما می‌توانید این انگیزه را برای یادگیری زبان جدید در خود تقویت کنید تا اعتماد به‌نفس شما بالاتر برود و کیفیت معاشرت خود را بهتر کنید.

 

مهاجرت به خارج از کشور

پیش از این در مورد تأثیر زبان برای تحصیل و همچنین توسعه کسب‌وکار در خارج از کشور صحبت کردیم. گاهی اوقات یکی از دلایل اصلی در یادگیری زبان جدید به خاطر مهاجرت و اقامت در خارج از کشور است.

شاید شما نیز به دنبال تابعیت و اقامت در کشورهای خارجی باشید. بهتر است بدانید یادگیری زبان برای ادغام در جامعه جدید، درک وظایف و برخورداری از حقوق شهروندی بسیار مهم است.

همه می‌دانیم که زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین زبان‌های جهان به شمار می‌رود که در بسیاری از کشورها کاربرد دارد. اما اگر می‌خواهید به عنوان شهروند در کشوری غیر انگلیسی‌زبان زندگی کنید، بهتر است زبان همان کشور را یاد بگیرید.

 

در پایان این مقاله می‌توان گفت که دلایل دیگری نیز برای یادگیری زبان‌های جدید وجود دارد. ما در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره کردیم و شاید دلایل دیگر تحت این عناوین قرار بگیرند. اگر شما هم در یک زبان جدید مهارت دارید، می‌توانید به عنوان مترجم ترجمای، در فرم استخدام مترجم ثبت‌نام کنید.

 

شما هم می‌­توانید تجربیات و دیدگاه‌­های خود را در رابطه با این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

 

4.7 3 رای‌ها
رأی دهی به مقاله
اطلاع از پاسخ جدید به دیدگاه من
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل منتشر نمی‌شود (اختیاری)
3 دیدگاه
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خ. جعفری
خ. جعفری
1400-03-26 08:02

سلام. دلایل کلی رو بیان کردید. به نظر من، علاقه شخصی هم می‌تونه یکی از دلایل دیگه باشه.

trackback
چگونگی یادگیری زبان چینی+ آشنایی با زبان چینی و نحوه یادگیری آن | ترجمای
1400-06-04 16:22

[…] […]

3
0
شما هم می‌توانید دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.x